Piešťany (27. apríl 2021)

Približne 400 km dlhý úsek cyklotrasy EuroVelo 13 – Cesta železnej opony získala ocenenie „Cyklotrasa roku 2021.“ Slovenský cykloklub už od roku 2014 pôsobí ako národný koordinátor medzinárodných trás EuroVelo na Slovensku. Stará sa o rozvoj a údržbu medzinárodných trás, ktoré prechádzajú územím Slovenskej republiky. Trasu EuroVelo 13 prvýkrát vyznačil Slovenský cykloklub už v roku 2010 v spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom.

Koncom apríla 2021 sa uskutočnil online veľtrh cykloturistiky „Fiets en Wandelbeurs,“ na ktorom sa uskutočnilo i slávnostné odovzdávanie cien. Renomovaná porota už mnoho rokov každoročne vyhlasuje najlepšiu cyklotrasu Európy. V tomto roku sa odborníci zhodli na ocenení rakúsko-česko-slovenského úseku cykloturistickej trasy EuroVelo 13. Približne 400 km úsek vedie z Gmündu v rakúskom Waldvierteli, striedavo cez Českú republiku a Weinviertelom až do hlavného mesta Slovenka, Bratislavy. Svoje rozhodnutie porota odôvodnila tým, že úsek Cesty Železnej opony je jedinečný svojou tematikou, ktorú cykloturista zažíva na celom úseku troch krajín v Rakúsku, Česku a Slovensku.

Cyklotrasa roku 2021

Prihlásiť sa mohli iba cykloturistické trasy, ktoré boli dokončené alebo obnovené v období od septembra 2019 do polovice septembra 2020. V tohtoročnej súťaži sa porota rozhodla oceniť trasu, ktorá prechádza rozmanitou krajinou a prírodou, križuje historické a prírodné pamiatky, prepája historické mestá a očarujúce dediny, prechádza popri rôznych kultúrnych a technických pamiatkach, vedie v blízkosti hradov, kaštieľov a zámkov. „Je ťažké si predstaviť, že v tomto idylickom prostredí sa do roku 1989 nachádzali ploty a strážne veže, ktoré znemožňovali prekročenie hraníc,“ uviedol predseda poroty a cyklistický novinár Bert Sitters. Následne dodal: „o to je pozoruhodnejšie, aké veľké úsilie sa vynaložilo, ktoré viedlo k premene týchto pohraničných oblastí na atraktívny cyklistický raj.“

Nominované cykloturistické trasy

Úsek EuroVelo 13 – Cesty železnej opony zvíťazil v konkurencii s trasou Cadzandu do Bad Nieuweschans, ktorá vedie pozdĺž pobrežia Severného a Waddenského mora s dĺžkou 610 km, trasou Orange z Apeldoornu do Moers v holandsko-nemeckom pohraničnom regióne s dĺžkou 225 km a trasou Zuiderzee, ktorá s dĺžkou 440 km prechádza cez Holandsko.

Porota odborníkov taktiež hodnotila i kvalitu značenia cykloturistickej trasy, charakter cyklochodníkov, či vybavenosť pozdĺž trasy a atraktivitu krajiny. Prihliadali i na dostupnosť informácií pre cykloturistov, spracovanie a prehľadnosť webových stránok, cyklistických máp a brožúrok. O cykloturistické značenie naprieč trasou sa stará Slovenský cykloklub ako národný koordinátor trás EuroVelo na Slovensku. V roku 2020 sa v rámci projektu Interreg „Kultúra a príroda na Zelenom páse“ spustili nové webové stránky www.ev13.sk , www.ev13.eu a mobilná aplikácia kde návštevníci nájdu všetky potrebné informácie o trase.


https://www.biker.sk/ https://www.skoda-auto.sk/ https://trekbikes.sk/3-bicykle



Všetky publikované dáta na portáli sú určené na nekomerčné použitie pre občiansku verejnosť, turistov a návštevníkov Slovenska. Dáta sú chránené v zmysle autorského zákona, sú majetkom Slovenského cykloklubu. Ich ďalšie použitie a šírenie je možné iba s písomným súhlasom Slovenského cykloklubu.