Cykloturistická sezóna je už v plnom prúde a rozmach elektro bicyklov priniesol i zvýšený záujem o cykloturistiku na najvyššie položenej cykloturistickej trasy, na vrchol Kráľovej Hole (1 941 m n. m.).

Najskôr rekognoskácia, potom realizácia

Ešte v závere minuloročnej letnej sezóny sa zrealizovala rekognoskácia tejto trasy, maľovaného značenia ako aj prvkov cykloturistického značenia. Mapovanie prebiehalo v spolupráci so správou NAPANTu a našim regionálnym klubom SCK Ďumbier Brezno. O rekognoskácií sme písali samostatný článok, ktorý je dostupný na tomto odkaze.

Našou snahou je na cykloturistických trasách zabezpečiť čo najväčšiu bezpečnosť pre cyklistov, peších turistov, či iných účastníkov na trase. I to je dôvod, prečo sme na podnet správy NAPANTu doplnili značenie na cykloturistických trasách č. 5576 a č. 8591.

Značenie na trase 5576 – Červená Skala – Muránska planina sa neobnovilo v plnej dĺžke, obnova sa realizovala v úseku z obce Šumiac k sedlu Havranie, kde už začína žltá trasa vedúca na vrchol Kráľovej Hoľa.

Po žltej na vrchol Kráľová Hoľa

Cykloturistická trasa č. 8591 – Havranie – Kráľová Hoľa vedúca na Kráľovú Hoľu je najvyššie položenou a legálne vyznačenou cykloturistickou trasou na Slovensku. Prechádza územím Národného parku Nízke Tatry. Kráľová Hoľa je jedným z najnavštevovanejších vrchov Nízkych Tatier. Od Šumiacu na vrchol vedie obslužná asfaltová cesta, ktorá je pre dopravu uzavretá, avšak vedie ňou naša cykloturistická trasa.

Cykloturistická orientácia na tejto trase získala nový šat. Spolu sa na trase doplnilo deväť nových cykloturistických smerovníkov. Na mnohé z nich boli upevnené doplnkové informačné tabule o tom, ako sa majú cyklisti a cykloturisti správať na trase, aby neohrozovali iných cyklistov, turistov, či neprichádzali do nebezpečného stretu s obslužnými vozidlami alebo zvieratkami. Značenie doplnilo aj 24 smerových cyklotabuliek.

Pevne veríme, že cykloturistov nové značenie v teréne nielen poteší ale i navedie tým správnym smerom. Zároveň upozorňujeme a prosíme o rešpektovanie pravidiel na tejto cykloturistickej trase. Na trase sa správajte bezpečne, rešpektujte druhých. Dovolená maximálna rýchlosť je 20 km/h a to z dôvodu zvýšeného počtu turistov a svišťov na trase.


https://www.biker.sk/ https://www.skoda-auto.sk/ https://trekbikes.sk/3-bicykleVšetky publikované dáta na portáli sú určené na nekomerčné použitie pre občiansku verejnosť, turistov a návštevníkov Slovenska. Dáta sú chránené v zmysle autorského zákona, sú majetkom Slovenského cykloklubu. Ich ďalšie použitie a šírenie je možné iba s písomným súhlasom Slovenského cykloklubu.